Don't Miss

2020 Winners

The time is finally here! We’re so excited to be announcing our winners for this year’s Soldiering On Awards…

As you will have seen, we were sadly unable to go ahead with our physical awards ceremony, instead deciding to bring our community and finalists together through special Zoom ceremonies. Each ceremony celebrates three categories from this year’s awards, and our finalists are of course joined by a host of special guest speakers, in order to replicate the usual Soldiering On Awards spirit and prestige that we’ve come to expect at our awards nights!

See below for a list of all 13 categories this year, and click the links on each category to find out who this year’s winners are.

 

THURSDAY 24TH SEPTEMBER – WINNERS ANNOUNCED

 

Family Values Award – sponsored by The Military Mutual

Winner REVEALED HERE.

Finalists:

  • Give Us Time
  • Nikki Scott, founder of Scotty’s Little Soldiers
  • Paula Edwards

 

Forces in Mind Trust Working Together Award – sponsored by FiMT

Winner REVEALED HERE.

Finalists:

  • Charnwood, Melton and Rushcliffe Borough Councils Partnership
  • Forces Connect South East
  • Sussex, Kent & Medway Armed Forces Network Team

 

Defence Inclusivity Award – sponsored by Landmarc

Winner REVEALED HERE.

Finalists:

  • Leona Barr-Jones
  • Defence Diversity Networks
  • Regional Command BAME Engagement Team

 

THURSDAY 1st OCTOBER – WINNERS ANNOUNCED

 

Sporting Excellence Award – sponsored by Spectra Group

Winner REVEALED HERE.

And the Finalists are:

  • Michael Lewis
  • James Rose
  • Jody Jones

Healthcare & Rehabilitation Award – sponsored by Redwood Technologies Group

Winner REVEALED HERE.

And the Finalists are:

  • Combat Stress Occupational Therapy Team
  • Martin Diver
  • Sapper Support

Find out more about each finalist here

 

Education, Training and Development Award – sponsored by Capita

Winner REVEALED HERE.

And the Finalists are:

  • Army Foundation College, Harrogate
  • LifeWorks
  • Mission Motorsport

 

Patron’s Special Recognition Award

Winner REVEALED HERE.

 

THURSDAY 8th OCTOBER – WINNERS ANNOUNCED

 

Business of the Year – Start Up Award – sponsored by GKN Aerospace

Winner REVEALED HERE.

And the Finalists are:

  • Thoughtify
  • Toddle
  • Tribal Tracks Ltd

 

Business of the Year – Scale Up Award – sponsored by the London Stock Exchange Group

Winner REVEALED HERE.

And the Finalists are:

  • Geollect Ltd
  • IED Training Solutions Ltd
  • ThorpyFx Ltd

 

Business of the Year – Community Impact Award – sponsored by Cisco

Winner REVEALED HERE.

And the Finalists are:

  • Armour to Barber
  • Motivational Preparation College for Training (MPCT)
  • Turn to Starboard

 

THURSDAY 15th OCTOBER – WINNERS ANNOUNCED

 

Inspiration Award – sponsored by NatWest

Winner REVEALED HERE.

And the Finalists are:

  • Lee Spencer
  • Nikki Scott, founder of Scotty’s Little Soldiers
  • Sally Orange

 

Animal Partnership Award – sponsored by Pets at Home

Winner REVEALED HERE.

And the Finalists are:

  • Barry Coase and Bella
  • Battling On Animals and Staff
  • Chris Lewis and Jet
  • Stable Lives

 

People’s Choice Award – sponsored by Oracle

Winner REVEALED HERE.

And the Finalists are:

  • Lt. Col. Deborah Taylor
  • Hector Duff OBE, MM. Ld’H
  • Matthew Ellmer
  • Richard and Dawn Woodhouse (Holidays for Heroes, Jersey)

 

THURSDAY 22nd OCTOBER: SPECIAL LIVESTREAM – WINNER ANNOUNCED

Greenwich Hospital Lifetime Achievement Award – sponsored by Greenwich Hospital

Winner REVEALED HERE.

And the Finalists are:

  • Emlyn Phennah
  • Harold Payne
  • The Not Forgotten

Watch back the full livestream on our Facebook page, just click here.

Be sure to follow us on FacebookTwitter and Instagram to stay up to date with all of our finalists & winners amazing work, plus news of our 2021 nominations…